Bursa Rallisi Öncesi Son Durum

0
2691

Uzun zamandır yazı yazamadım…

Hatta üstünden Marmaris ve Kocaeli Rallileri de geçti. İşlerim yoğundu gibi bahanelere sığınmayacağım, sonuçta belli bir dönem ayrı kaldık ve kendimi kabahatli hissediyorum.

Peki, neler oldu bu sürede? Kısaca hatırlayalım isterseniz: Bildiğiniz gibi Ege ve Marmaris Rallilerini Neo Motorspor takımından Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez çifti kazandı. Peugeot 208 T16 R5’leri ile sezona fırtına gibi başlayan Yağız ve Bahadır, ekibe bu sezon destek olmaya başlayan Peugeot Türkiye’yi de oldukça mutlu ediyordu. Takımın Kocaeli’deki parolası da mutlak ilk üçte yer almaktı. Ford kampına gelince, geçtiğimiz iki sezonun şampiyonu Murat Bostancı-Onur Vatansever çifti, Ege Rallisi’ne Ford Fiesta R2T ile katıldı ve önden çekişli 1.0 lt turbo otomobilleriyle müthiş bir performans göstererek dördüncü oldular. Murat’ın bu yılki amacı şampiyona kovalamak değildi. Avrupa Ralli Şampiyonası’nı takip ettiği Fiesta R2T ile Türkiye’de de anterenman yapmaktı takımın amacı. Kısaca Castrol Ford Team Türkiye’nin bu sezonki yükü Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz çiftinin omuzlarındaydı. Tabii Serdar Bostancı’nın tecrübesini bilenler, Murat’ın da her an S2000 ya da R5 bir otomobille rekabete katılabileceğini hesap ediyorlardı. Aynen de böyle oldu ve Murat Bostancı, Marmaris ve Kocaeli Rallileri’nde Ford Fiesta R5 ile start aldı. Bunun normal olduğu düşünülebilir. Çünkü Marmaris Rallisi, uluslararası bir yarış olduğu için kazanılması önemli bir mücadeleydi.

MuratBostanci_FiestaR5

Keza Kocaeli Rallisi’nin de uzun yıllardır ana sponsoru Ford olduğu için Castrol Ford Team Türkiye’nin bu yarışa da çifte güçle katılması olağandı. Peki, hesapları neler bozdu? Orhan Avcıoğlu, çok iyi götürdüğü Marmaris Rallisi’ndeki seyirci etabında hata yapınca, bu katsayısı yüksek yarışta sıfır puan çekmek durumunda kaldı. Yağız Avcı sezonun ilk iki rallisini da kazanınca ara açıldı. Bu arada, Burak Çukurova faktörünü de unutmamak gerekli. O da Yağız gibi Peugeot 208 R5 ile yarışıyor ve bu pilotun istikrârlı yapısını bilenler, yarış kazanmasa bile şampiyonadaki iddiasını sürdüreceğini tahmin ediyorlardı. Zaten aynen öyle oldu ve İzmir’de ikinci, Marmaris’te dördüncü ve Kocaeli’de üçüncü olan Burak Çukurova, oldukça değerli puanlar topladı. Orhan Avcıoğlu’nun Marmaris’te kaybettiği puanlar gibi Yağız Avcı da Kocaeli’de şansızdı. İyi götürdüğü yarışta debriyaj arızası yaşayınca o da İzmit’ten puansız döndü.

Peki, Murat neler yaptı? Ege’deki R2T ile elde ettiği dördüncülükten sonra o da pek şanslı değildi. Marmaris’te yaşadığı problemlerden sonra yine de ikinci olmayı başardı. Kocaeli’de de mekanik problem yaşadı ama bu kez de ikincilik puanlarını evine götürmeyi başardı. Tüm bunlar bir araya gelince ne mi oldu? Yeşil Bursa Rallisi’ne sezona yeni başlar gibi gidiyoruz. Çünkü ilk üç yarış sonrasında toplanan puanlara bakıldığında, Murat Bostancı’nın 41.8’le ilk sırada olduğunu görüyoruz. İkinci Yağız Avcı ise sadece 1.8 puan geride. Podyumu tamamlayan Burak Çukurova’nın topladığı puan 38.2. Yani ilk üçü ayıran puan farkı sadece 3.6. sezonun neden yeniden başladığını söylememizin nedeni de bu.

Orhan Avcıoğlu, Marmaris’te kaybettiği puanlar sonucunda Kocaeli galibiyetiyle moral buldu ve puanını 29’a yükseltti. Şimdilik ilk üçten biraz geride görünüyor ama sonuçta bu mekanik bir spor. Tabii ki temennimiz bu değil ama herkesin başına her an bir şeyler gelebilir. Bir lastik patlaması bile bu keyifli sezonun gidişatını değiştirebilir. Bu durumda, Murat Bostancı’nın Yeşil Bursa Rallisi’ne de bir S2000 ya da R5’le katılması lazım diye düşünebilrsiniz. Sonuçta şampiyona da lider ve iddiasını sürdürmesi için rakipleriyle eşit şartlarda güreşmesi lazım. Diğer yandan Bursa start listesine baktığımızda, Castrol Ford Team Türkiye’nin ilk plana sadık kaldığı görülüyor. Yani Murat Bostancı-Onur Vatansever çifti önden çekişli Fiesta R2T ile start alacak. Takım direktörü Serdar Bostancı’nın tecrübesi tartışılmaz, vardır bir bildiği.

UgurSoylu_EmirSahin-kocaeli

Peki, diğer sınıflarda neler oluyor? Sınıf 3’te Ahmet Burkay, Sınıf 4’te Buğra Banaz, ilk üç yarışta en çok puan toplayan isimler oldu. Sınıf N’de ise genel klasmanı zorlamayı ihmal etmeyen Uğur Soylu 29 puanla en önde ve onu 24.4 puanla Menderes Okur izliyor. Üçüncü Ferhat Tanrıbilir de 23.2 puanda. Kısaca Sınıf N’de de her an her şey olabilir.

Rekabetin bu denli yoğun olması en çok seyircinin işine yarıyor. Puan makaslarının bu kadar dar olması Yeşil Bursa Rallisi’nde de sıkı bir didişme olacağının garantisi. Bu sezon yedi yarıştan yedisinin de şampiyonaya puan verecek olması, strateji açısından da zorluk yaratıyor. Yani kimsenin yarış bitirememe gibi bir lüksü yok. Diğer yandan yavaş gitmek de çözüm değil çünkü puan farkları çok az…

Konumuz değil aslında, spora siyaset karıştırılmasından hiç hoşlanmam ama geçen hafta yaşadığımız darbe girişimi tamamen siyaset üstüydü. Bildiğiniz gibi ülkemiz bir felaketin eşiğinden döndü. Federasyon Başkanımız Serkan Yazıcı’nın Marmaris’teki otelinde kalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mevcut otelde yapılan saldırı hepinizin malumu. Bu anlamda, Serkan Yazıcı ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu günlerde, Yeşil Bursa Rallisi’nin ertelenmemesini de olumlu karşılıyorum. Çünkü malum odakların amacı zaten Türkiye’de hayatı durdurmak. Sportif faaliyetler halkın moralini düzelten en önemli etkenlerden. Bu nedenle tam gaz motorsporlarına devam etmeliyiz.

Yeşil Bursa Rallisi çok önemli bir randevu. Bakalım puan makası açılacak mı yoksa şampiyona daha da ilginç bir hale mi bürünecek? Görüşmek üzere….

TÜRKİYE RALLİ ŞAMPİYONASI PUAN DURUMU
1. Murat Bostancı 41.8
2. Yağız Avcı 40
3. Burak Çukurova 38.2
4. Orhan Avcıoğlu 29
5. Uğur Soylu 22
6. Hakkı Ağaoğlu 13.4
7. Buğra Banaz 9.6
8. Ahmet Burkay 8

Facebook Yorumları

yorum