Modri Heydan

0
3913

Yazılarına şöyle başlayanlara hayranım. Editörüm bugün tekrar aradı yazıyı yazmamı istedi, Yazı işleri müdürü ensemde boza pişiriyor nerede kaldı yazı diye. Bir de yaratamıyorum tanrım, çok sancılı bir süreç içerisinde yaratıcılığımı sorgular hale geldim, ilham gelmiyor anlıyor musun gelmiyor diyenler var. Onları da sevgi ile kucaklamak istiyorum. Tabi ki Nobel’e aday bir yazı beklemiyor kimse bizden. Zaten yıllarımızı bu spora vermiş bir avuç insanız… Hani biz yapmayacağız da kim yapacak?..

Benim tek derdim tembelliğe çok alıştım. Hafta içi evde oturup “göbek” büyütüp haftasonu yayına gitmekten, bilgisayarı sadece bir dekorasyon elemanı olarak kullanmaya başladığımı farkettiğimde klavyenin üzerinde sigara külleri, simit kırıntıları ve öhöm.. neyse…

Bugün Atıl “yazı ne oldu lan” gibi sevimli mesajı üzerime boşaltıverince, bir şeyler yapmanın zamanı geldi dedim. Büyük ihtimalle o da inanmadı ama şimdi bu yazıyı okurken nasıl da sevinecek. Kıyamam…

Ben de işin kolayına kaçayım dedim. Bir test hazırlamak istedim. Madem bu senenin yıldızı WRC, ben de WRC tarihinden olaylardan hazırladığım bir testi sizinle paylaşayım. Murat Bostancı’nın toprak testlerinden sonra ‘toprak testimizi yaptık’ konulu instagram paylaşımından daha kötü bir espri olamayacağını düşündüğümden direk konuya girmek istiyorum. Evet, toprak bir testi fotoğrafı paylaşmıştı…

1) 2007’de Marcus Gronholm, Sebastien Loeb’i göz açıp kapama süresinde geride bırakarak Yeni Zelanda Rallisi’ni kazanmayı başarmıştı. Peki bu fark ne kadardı?
a) 4 saniye
b) 1.7 saniye
c) 0.3 saniye
d) şipşak

2) 1992 Akropol Rallisi’nde 26. özel etapta iki Toyota Celica aynı virajda yoldan çıkarak pişti olmuşlardı. Pilotlarını hatırlıyor musunuz?
a) Carlos Sainz  – Juha Kankkunen
b) Armin Schwarz – Markku Alen
c) Tolga Şansal – Kerim Tar
d) Didier Auriol – Colin McRae

3) Efsane Ralli Pilotu Colin McRae 2000 Korsika Rallisi’nde büyük bir kaza geçirmiş, yüzündeki kırık kemiklerle hastanede yatarken konuşamadığı için bir kalem kağıt isteyerek derdini anlatmış. Peki Colin’in sorduğu soru neydi?
a) Otomobilde çok hasar var mı?
b) Doğru söyleyin Malcolm çok kızdı mı?
c) Bitirsem kesin bestti değil mi?
d) San Remo için hazırlıklara ne zaman başlayabilirim?

4) 1989 Monte Carlo Rallisi’nde Lancia yeni 2 pedallı Integrale’nin testini Alex Fiorio ile yapıyordu. Alex Fiorio o yarışta yoldan çıkarak Lancia’nın test pilotlarından birinin ölümüne yol açtı. Kimdi bu pilot?
a) Lars Erik Torph
b) Kalle Grundell
c) Valla Tahminen
d) Henri Toivonen

5) Dünya Şampiyonluğu ünvanını sadece 11 gün taşıyabilen ve Peugeot’nun San Remo’daki diskalifikasyonlara itirazının kabul edilmesi ile şampiyonluğu Juha Kankunen’e kaptıran pilot kimdir?
a) Carlos Sainz
b) Markku Alen
c) Petter Solberg
d) Manfred Stohl

6) Bir özel gösteri sırasında otomobilinin tavanında seyircileri selamlarken dengesini kaybedip düşen ve başıboş kalan Subaru’sunu bariyerleri öptükten sonra yakalayabilen pilot hangisidir?
a) Sebastien Loeb
b) Jari Matti Latvala
c) Peter Solberg
d) Ott Tanak

7) 1995 Katalunya Rallisi’nde Subaru takımı ısrarla Colin McRae’e ralliyi Carlos Sainz’a vermesini bildiriyordu. Son etaba kadar bu kararı uygulamayan Colin McRae yarışı Sainz’e bıraksın diye takım elemanları ne yaptı?
a) Bir önceki serviste otomobile az benzin koydular
b) Colin McRae’in gözüne kum attılar
c) Etabın ortasında önüne çıkıp ‘yavaş ulan yavaş’ anlamında el salladılar
d) Seni babana söyleriz diyerek tehdit ettiler

8) 1999 Dünya Ralli Şampiyonası’nın son yarışının son etabında finişe 500 metre kala Corolla WRC’sinin motoru son nefesini verince şampiyonluğu kaybeden Carlos Sainz – Luis Moya büyük bir şok yaşamıştı. Peki bu şanssızlığa Luis Moya’nın tepkisi ne oldu?
a) Sigarayı bırakmak için yanlış bir gün seçmişim diyerek seyircilerden ateş istedi
b) Carlos Sainz’a hepsi senin yüzünden anlamında  ters ters baktı
c) Kaskını otomobilin arka camından içeri soktu
d) Tulumunu çıkararak etabın finişine donla koştu. Sonra bitirdik sayılmıyor mu diye hakemlerle tartıştı

9) Dünya Ralli Şampiyonası’nda bir Grup N otomobil ile ralli kazanan tek bir pilot var? Kim olduğunu hatırlıyor musunuz?
a) Francois Chatriot
b) Yves Loubet
c) Jean Jacques Rousseau
d) Alain Oreille

10) Bir de ülkemizden soralım. Kemer’de yapılan WRC yarışında bir iddia ortaya atıldı. Eğer Ford Türkiye’nin iki pilotu da ilk ona girerse, takım direktörü Serdar Bostancı ‘bir şey’ yapacaktı. Peki gerçekleşseydi Serdar Bostancı ne yapacaktı?
a) Bıyıklarını kesecekti
b) Servis alanında tek başına halay çekecekti
c) Tüm takıma tavuk döner ayran ısmarlayacaktı
d) Saçlarını siyah yerine Ford Mavisine boyayacaktı

İşte ruh hastası testimiz bu şekilde…
Ara sıra konu bulamadığımda yine bu yönteme başvuracağım şimdiden söyleyeyim de, sonra tatsızlık çıkmasın.

‘Cevap anahtarı nerede?’ diyenler… Yok öyle bir anahtar siz bana cevapları gönderin ben bakıp notunuzu veririm.

Hadi bakalım Allah zihin açıklığı versin, istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz

Facebook Yorumları

yorum