Yaşı Geçmiş, Beceri Yoksunları!..

0
2506

Satır aralarındadır genelde, ayrıntılar!
‘Kanallar ülkesi’ Hollanda, Rotterdam ya da Amsterdam’da grand prix organize etmek için Formula 1’in ticari haklarını elinde bulunduran Liberty Media Corporation ile dirsek temasında… Danimarka’nın durumu da benzerlik içeriyor. Kuzeyin ‘medeni ülkesi’ de Kopenhag’da yarış düzenlemek için Liberty’nin CEO’su Chase Carey ile toplantı üzerine toplantı yapıyor… Max Verstappen, genç yaşında memleketi Hollanda’da ‘ulusal kahraman’ olup çıkıverdi. Danimarkalı 25 yaşındaki pilot Kevin Magnussen ise Verstappen kadar popüler olmasa da artık ülkesinin önemli şahsiyetleri arasında. Formula 1, otomobil sporlarının ‘uç’ örneği elbette ki… Williams’ta Felipe Massa’dan boşalan koltuğa oturmak isteyen Robert Kubica, menajeri Nico Rosberg’in çabalarına karşın başarılı olamayacak gibi gözüküyor. Zira Kubica, tüm olanaklarını zorlayarak 10, genç Rus pilot Sergey Sirotkin ise devlet desteği ile 20 milyon dolarlık sponsorunu da beraberinde getiriyor Williams’a… Felipe Massa’dan boşalan koltuğuna kimin oturacağı belli değil mi?

Formula 1’deki örnekleri çoğaltıp, art arda sıralayabiliriz ancak bu kadarı bizim için yeterli. Bir de ralliden örnek sunalım, sonrasında da el alemi bir yana bırakıp, kendi halimize bakalım! Fin pilot Harri Rovenpara’nın 17 yaşındaki oğlu Kalle Rovenpera, yakın gelecekte ülkesinde ‘Fransız hegemonyasına’ son verecek pilot olarak görülüyor. Bu, salt ‘şans’ faktörü ile açıklanabilir mi?

Bizde ise durum biraz farklılık ihtiva etmekte! Göğsündeki kıllar ağarmış, yaşı geçkin, üstüne üstlük beceri yoksunu ancak ‘kapital’ sahibi sürücüler pek de ‘etik’ olmayan biçimde ortalıkta ‘cirit atıyorlar!’ ‘Serbest piyasa ekonomisi’ koşullarında ya da ‘Yeni Türkiye’de bunu ‘normal’ karşılamak mümkün ama, ama… Ortada olmayan, daha da önemlisi olma olasılığı nerede ise yok denecek kadar az olan ‘başarıyı’ pazarlamak, en azından bana fazlaca ‘ters’, bir o kadar da ‘insafsızca’ geliyor! Kişisel (!) diyalogları kullanarak ‘kurumlardan’ maddi destek almak sadece gençlerin ve sporun önünü kapar, yaşı geçkin bireylere ise daha pahalı ve hızlı araçlara binme yolunu açar!

Sözün özü; Uygar ülkeler gençleri ön plana çıkarıp ‘ulusal kahraman’ yaratmaya çabalıyor, biz ise potansiyel ‘kahramanların’ önlerini kesmeye çalışan beceri yoksunları ile mücadele ediyoruz! Bu arada gözden kaçırdığımız bir diğer ayrıntı ise parkurlara, pistlere seyirci çekmenin tek yolunun ‘ulusal kahraman’ olduğu gerçeği oluyor…

Facebook Yorumları

yorum