Tırmanma Sezonu İzmir’de Açıldı

0
1436

AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonası ilk yarışı olan İzmir Salados Tırmanma Yarışı, kısa adı İMOK olan İzmir Motorsporları Kulübü tarafından 26-27 Haziran tarihlerinde düzenlendi. 26 Haziran Cumartesi Kemalpaşa’da yer alan Park Orman tesislerinde gerçekleştirilen seremonik start ile başlayan organizasyon, 27 Haziran Pazar günü Sütçüler-Beşpınar arasındaki 5 km. uzunluğundaki parkurda 3 çıkış olarak koşuldu.
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın da takip ettiği ve 4 ayrı kategoride 31 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışta 24 sporcu finişe ulaşabildi. Kategori 1’de Citroen Saxo VTS ile Bursa’dan Taner Oruç sezona zaferle başlarken, ikinciliği Peugeot 106 GTI ile Orçun Kuşçu ve üçüncülüğü de Citroen Saxo VTS ile genç sporcu Berat Berke Yavuz elde etti.
Kategori 2’de Ford Fiesta R2 ile Burak Başlık zafere ulaşan isim olurken, Fiat Palio ile Süleyman Yanar ikinci ve yarışın tek kadın pilotu olan Sevcan Sağıroğlu da Fiat Palio ile üçüncü oldular.
Kategori 3’te tırmanma yarışlarının tecrübeli ismi Ankaralı Refik Bozkurt Renault Sport Clio ile en hızlı isim olurken, Ford Fiesta R2T ile İsmet Toktaş ikinci, VW Polo GTI ile Özkan Kırbacı üçüncü olarak finiş gördüler.
Kategori 4’de ise İzmir’den ev sahibi pilot Ayhan Germirli Mitsubishi Lancer EVO IX ile hem birinciliği, hem de 03:35,54’lük zamanı ile ‘en hızlı çıkış’ ödülünü kazanan isim oldu. Kısa bir aradan sonra parkurlara dönen Selim Bacıoğlu da yeni aracı Mitsubishi Lancer EVO IX ile bu kategoride ikinci sırada podyum yaptı. Kategori 4’ün iddialı isimlerinden 2019 Türkiye Tırmanma Kategori 4 Şampiyonu Cem Yalın ise henüz ilk çıkışta yoldan çıkarak yarışa erken veda etti.

Mahalli klasmanda ise Kategori 1’de İsmail Cabacı birinci, Burak Navruz ikinci, Barış Karadağ üçüncü, Kategori 2’de Serdar Kaan Yalçın birinci, Serdar Sarıduman ikinci ve Süleyman Yanar da üçüncü olarak podyumu paylaşan sporcular oldular.
Kategori 3’te Hüseyin Yıldırım birincilik kupasını kaldırırken, Özkan Kırbacı ikinci ve Muhammed Ali Ülkü üçüncü ve Kategori 4’de Ayhan Germirli birinci, Hasan Alpay Gülten ikinci sırada yer aldılar. 

AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ikinci yarışı, 17-18 Temmuz tarihlerinde Bursa Otomobil Sporlar Kulübü (BOSSEK) tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan Şahintepe parkurunda organize edilecek.

Facebook Yorumları

yorum