Öncü’lerin Ayak Sesleri

0
2076

2015 sezonunda o dönem Daelim Türkiye’de çalışan motorsporlarından arkadaşım Alper’in gazıyla ikili takım olarak Türkiye Motosiklet Pist şampiyonasında yarışmaya karar verdik. Yıllardır iki teker üzerinde yaşadıklarıma bir de pisti eklemek çok cazip gelmişti. Açıkçası neredeyse bir ralli bütçesine bir sezon Türkiye Şampiyonası yapmak, üstelik Yunanistan Serres’e gitmek inanılmaz davetkardı. Ayrıca lisans, kayıt, yol, vs paralarının olmaması, hatta Serres’e motosiklet ve bizlerin ulaşımı, konaklaması, Tekirdağ’da köfte, Kavala’da balığa kadar her şeyin TMF tarafından karşılanmış olması bugüne kadar otomobilde yaşadıklarımı düşününce acı bir tebessüm olarak tepki vermeme sebep oldu.Bambaşka bir yazı konusu olacak ve kendi adıma çok şey öğrendiğim, inanılmaz keyif aldığım 2015 sezonunda benim için en enteresan deneyim 250cc Daelim ile katıldığım 125 sınıfı oldu. Yolda 1200 cc bir BMW kullanmama rağmen yarışmak için en düşük maliyetli, başlangıç için bana daha çok uyacağını düşündüğüm bir sınıfı tercih etmiştim. Ama ilk start için İzmir’e gittiğimde manzara biraz farklı geldi.

250 cc aynı zamanda giriş seviyesi olması sebebiyle 11, 12 yaşındaki pilot adaylarının da start aldığı bir sınıftı. İlk pilotlar brifinginde kendimi veli toplantısında gibi hissetmedim dersem yalan olmaz 🙂 Ama piste çıkınca kim kimin velisi ortaya çıktı.

Zaten ilk kez pistte yarışıyorum, hem motosikletimin güç hem de benim kilo “farkı”mı 🙂 düşünürsek start alabilmek için gerekli “sınıfın en iyi zamanının %10’u” barajına bir türlü yetişemiyorum. Bir baktım ki keratalar içimizden geçiyor. Değil 250cc, 600c’nin tur zamanlarına yakın zaman yapıyorlar. Sadece ben değil. Neredeyse sınıfta çocuklar hariç kimse yarışamayacak halde. Biz de onlara yetişeceğiz diye kendimi bi yerlere atacağız. Neyse ki komiserler kurulu kararı ile start alabiliyoruz.

Peki kimdi bu 11 yaşındaki keratalar? Kenan Sofuoğlu’nun yeğeni Bahattin, Fazlı Geçir ile Deniz ve Can Öncü. Ben nereden bileyim giriş seviyesi bir sınıf derken Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük yeteneklerle aynı grid’de start alacağımı?

Serres yarışına gittiğimizde kendi kameramı Can’ın motoruna taktım. Galiba Can’ın hayatındaki ilk pist onboard görüntüsü, youtube’da görebilirsiniz. Deniz’le birlikte neredeyse oyun oynar gibi virajları tek tek yutuyorlar.

2017 sezonu motorsporlarında Türkiye’nin dünya arenasında altın yılıydı. Pistte Ayhancan’ın Porsche Cup’taki başarılarının yanı sıra artık yurtdışında start alan Türk pilot sayısı ve araç kalitesinde inanılmaz bir artış oldu. Kartingden endurance’a neredeyse her branşta bir Türk takımı veya sporcusu start aldı.Ama her branşın en üst seviyesine çıkmak esas hedeftir. F1 ve MotoGP eğer bu sporun nirvanaları ise o sınıfa şu anda en yakın Türk sporcular tartışmasız şekilde Can ve Deniz Öncü kardeşler. Peki kim bu çocuklar?

Deniz ve Can 2003’te doğdu, çok dilli ve sporla haşır neşir bir evde büyüdüler. Henüz 2.5 yaşındayken ilk tekerlekli araçlarını edindiler. Üç tekerlekli bisikletleriyle Alanya civarındaki 30 kilometrelik parkurda anne ve babalarına eşlik ettiler. Daha sonra sıra 4.5 yaşında pocket bike’a geçtiler. İlk yarışa Can 2011’de çıktı. Kolunu kıran Deniz ise iki yarış sonra katılabildi.Motokros, süpermoto ve pist branşlarında Türkiye Şampiyonu ünvanlarına şimdiden sahipler. Motokros ve süpermoto’da Balkan Şampiyonluğu ünvanlarına 2017 yılında ilk global kupa şampiyonluk ünvanını da eklediler.

Şu ana katıldıkları neredeyse tüm şampiyonaların en genç sporcusu oldular ve bir çok şampiyonanın ilk yarışına yaşları yetmediği için özel izin ile katıldılar.

2016 sezonunda Can ve Deniz Asia Talent Cup’un en genç sporcusu olarak start aldılar. Tecrübe, kilo ve yaş olarak dezavantajlarına rağmen çok iyi bir öğrenme sezonu geçirdiler ve 2017 sezonunda MotoGP için okul olarak adlandırılan Red Bull Rookies cup’ta yarışmaya hak kazandılar.

Deniz düşük kilosu sebebiyle motosikletindeki ekstra ağırlığa rağmen kendinden yaşça büyük ve tecrübeli rakiplerini, özellikle yağmurlu yarışlarda alt ederek efsane pilot Valentino Rossi’nin dahi dikkatini çekti.2016 Malezya Sepang pistindeki yarışı büyük bir mücadele sonunda üçüncü bitiren Deniz’i bizzat tebrik etmek için yarış tulumuyla gelen Rossi’nin sadece yarışı üçüncü bitiren Deniz’in elini sıkması MotoGP medyasında büyük ses getirdi.

Can ve Deniz’in 2017 Asia Talent Cup’ta ikinci, Red Bull Rookies Cup’ta ilk sezonlarıydı. Sezon başından itibaren artık büyük takımların radarına giren Öncü kardeşler yeni sezona İspanya’da özel eğitmenler eşliğinde hazırlandı.
Can’ın limitleri zorlaması ile birkaç yarışta yaşadığı aksilikler sebebiyle sezonda puan olarak geride kalmış olsa da, mücadele içinde kaldığı her yarışta diğerlerinden çok daha yüksek bir tempoda olması gözlerden kaçmadı.

Ancak Deniz’in geriye düştüğü yarışlarda dahi podyuma çıkmayı başarması, istikrarlı şekilde topladığı puanlar, soğukkanlı sürüşü ve son yarışın, son virajındaki müthiş atağı ile 2017 Asia Talent Cup şampiyonu olmasını sağladı. Can ise tüm yaşadığı olaylara rağmen Asia Talent Cup’ı üçüncü bitirdi.Red Bull Rookies Cup’a ilk seçilen Can oldu. Ancak sezonun başlarında Deniz’i de şampiyonaya dahil ettiler. Ne kadar doğru bir karar verdiklerini şampiyona organizatörleri sezonun devamında görecekti.

Öncü kardeşler Asia Talent Cup’taki güçlerini Red Bull Rookies Cup’ın ilk sezonunda kendilerinden yaşça büyük, daha tecrübeli ve yarıştıkları motora denk motosikletlerle antrenman yapan rakiplerine karşı da gösterdiler.Sezon boyunca neredeyse her yarış ya iki kardeşi ya da birisini mutlaka podyumda gördük. Özellikle yağmurlu yarışlarda Deniz dikkatleri çekerek şimdiden “rainman” unvanını aldı. Can ise rakiplerine sağladığı üstünlük ile her yarış dikkati çekti ve yarışı sunan spikerler yarış boyunca sadece Öncü kardeşlerden bahseder oldular.

Red Bull Rookies Cup’ta topladıkları puanlar ile Can şampiyona üçüncüsü olurken, Deniz şampiyonayı dördüncü sırada tamamladı.Öncü kardeşler 2017 sezonunu aynı zamanda MotoGP fabrika takımı da olan KTM’in FIM CEV Dünya Şampiyonası’nda yarışan takımı olan Red Bull KTM Ajo ile sözleşme imzalayarak kapattılar.

2018 sezonunda Asia Talent Cup’ta da tekrar şampiyonluk parolası ile yarışacak olan Öncü kardeşler artık MotoGpP pistlerine çıkıyorlar.

RedBull KTM Ajo takımının KTM Moto3 motosikletleri ile fabrika pilotu olarak yarışacak Deniz ve Can Öncü’nün 2018 sezonunda artık kendilerine servis veren TIR’ları, özel mühendisleri ve antrenörleri olacak.

2018 sezonunda hem Asia Talent Cup hem Moto3 Junior hem de RedBull Rookies Cup’ta yarışacak olan Öncü kardeşleri epey yoğun bir sezon bekliyor.

Okurken siz bile heyecanlandınız, gururlandınız değil mi? Bugün Deniz ve Can’ın sosyal medya hesaplarını Dünya şampiyonu ünvanı olan pilotlar takip edip, yorum yazıyor. Bugün motosiklet dünyasının gözü Deniz ve Can’ın üzerinde. Peki bu kadar başarı ve parlayan geleceğe rağmen bu çocuklar yurt dışındaki yarışlara nasıl gidiyorlar biliyor musunuz? Sponsorsuz. Geçen sezon Kenan Sofuoğlu’nun kulübü KNN54 sporcusu olmalarını takiben Kenan’ın şahsi destekleri ile gidebildiler yarışlara. 2018 sezonunda kendi TIR’ları olacak ama oraya gidecek uçak, konaklama, kiralık araç, vs her şeyi babaları Önder Öncü düşünüyor.Futbol denen garabete harcanan paraları düşündükçe 2018 sezonunda bayrağımızı taşıyan, milli marşımızı neredeyse her yarış çaldıran, eninde sonunda MotoGP’de yarışacak bu çocuklara destek bulunamamasına gerçekten halen inanamıyorum.

Facebook Yorumları

yorum