Kuzey Yıldızı Yeniden Parladı

0
1343

İKOK İstanbul Karting ve Otomobil Kulubü’nün orGizasyonunu yaptığı,resmi adı İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği (İSKDB)  olan  Prokart  1.Ayak yarışları 8 Mayıs Pazar günü  Akyazı Kenan Sofuoğlu Pisti’nde yapıldı.

12. sezonunda Sportif Karting Prokart ‘ta  bu yıl iki kategoride toplam 20 Sportif Karting Takımı kurulması ile bir rekor kırıldı. Karting sporuna yeni başlayan pilotlardan oluşan takımlar sezona çok iyi başlangıç yaptılar.

Son üç yılın  birincisi Kuzey Yıldızı Sportif Karting Takımı  tecrübeli  pilotları Orçun Aydemir ve Ali Türkkan ile iyi bir ekip olduklarını göstererek ilk üç etabı kazandılar. Son etapta dördüncü olmalarına rağmen 1.Ayak kazanan takımı oldular.

BİZ.? Kadınlar Sportif Karting Takımı  sözünü tuttu. İlk  yarışta kürsüye çıkmayı başardılar. Elif Şen, Zeynep Şen ve Burcu Burkut Erenkul  Prokart 1.ayak yarışında start aldı.  Kayıt yaptıran 19 takımın arasında muhteşem performans gösterdiler. Yaşanan aksiliklere ragmen yarıştan hiç kopmadılar. Zeynep karting sporunu aktif yaptığı için çok tecrübeliydi,  Burcu  kartinge ara verip Ralli pilotu olmasına ragmen karting becerilerini kullanabiliyordu, Elif  karting sporuna 7 yıl aradan sonra döndü muhteşem yarış çıkardı. Seyirci ve diğer takım pilotları  kadınlar sportif karting takımını destekliyorlardı. 65 karting pilotunun katıldığı yarışlarda  BİZ.? Takımını seyretmek gerçekten keyifliydi. Günün sonunda  etaplardan topladıkları puanlar ile Genel Klasman 3. ve Teşvik Kategorisi 1.si olarak kürsüde yerlerini aldılar. Senior kategoride Zeynep’in aldığı  2.lik  kupası ile  üç kupa birden kazanmış oldular.

Prokart Sportif Karting yarışları her ayak  4 etap koşularak yapılıyor. Etaplarda alınan puanların toplamı ile kazananlar belli oluyor.

Bu sezon sıralama  turları takımlar için çok önemli. Sıralama tur derecelerine grid dizilimi yapılarak  her etap için aynısı kullanılacak. 20 araçlık katılım nedeniyle sıralama turları  S1 ve S2 olarak yapıldı . Resmi antremanda  en iyi ilk 10 derece S1 de sıralama turlarına çıktı. Sıralama turları sonunda  ilk üç sırayı  Kuzey Yıldızı, Çoban Yıldızı ve Deniz Yıldızı aldı. Sıralama turları Karting sporunun 7 den 70 e yapılabileceğinin  kanıtlanmış  oldu.  Sıralama turlarında  Kuzey Yıldızı adına Orçun Aydemir (yaş:19) 52.101sn lik derecesi ile birinci olurken  Çoban Yıldızı adına Osman Aydemir (yaş:50) 52.297sn lik derecesi ile ikinci oldu.

İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği Prokart  2.Ayak  17 temmuz 2016 tarihinde Kenan Sofuoğlu Pisti Akyazı’da yapılacak.

 

Facebook Yorumları

yorum