Karting Sezonu Başlıyor

0
2344

Karting sezonunun açılışına az zaman kala ilk yazımda başladığım sezon değerlendirmesine prokart şampiyonası ile devam edelim;
Önceki senelerde 6 saatlik tek yarış halinde düzenlenen her ayak yarışı bu sefer 2 şer saatlik 3 yarış üzerinden ayak birincisinin belirlendiği formata döndü. Her zaman olduğu gibi büyük katılıma ve çekişmeye sahne olan Prokart sezonu en az 2 pilottan oluşan ve yarış içerisinde pilot değişimlerinin yaşandığı bir şampiyona. 2015 sezonunun genelinde 3 takım arasında geçen birincilik mücadelesi sezonun son yarışında Kuzey Yıldızı takımının şampiyonluğa ulaşması ile son buldu. Teşvik klasmanı olarak düzenlenen kategoride ise genel klasman birincisi takımın kardeş takımı sayılabilecek Deniz Yıldızı takımı mutlu sona ulaştı.

Prokartda 2015 sezonunda bunlar olurken 2016 sezonuna yönetim değişikliği ile giren prokart organizatör klubü İKOK’da (İstanbul Karting ve Otomobil Kulubü) bayrağı Ertuğrul Ersin’den devralan isim Osman Aydemir oldu. Kulüp başkanlığı görevini devraldıktan sonra oldukça tempolu bir hazlık süreci sonucunda Sportif Karting projesini hayata geçiren Osman Aydemir 2016 sezonunu için başarılı işlere imza atacağa benziyor.

***
Daha sezon tam başlamadan gelen uluslararası başarı haberleri bu sezon için erken umutlanmamıza sebep oldu. 2016 sezonunda FIA-CIK Academy Trophy yarışlarında junior kategoride start alcak olan pilotumuz Mert Dalkıran hazırlık için girmiş olduğu Yunanistan Şampiyonası’ndan kupayla döndü. Yunanistan Rotax Max Challenge yarışları kapsamında daha önce alşık olduğu bir atmosferde yarışan Mert junor kategori ikincilik kupasını alarak Academy Trophy yarışları için iddalı olduğunu kanıtladı. Ayrıca aynı yarışa katılan bir diğer temsilcimiz Pars Erdem ilk uluslararası yarışından önemli tecrübeler ile ayrıldı.

Kış aylarında yarışlardan uzak kalmayan bir diğer uluslararası pilotumuz Berkay Besler ise ispanyada Rotax Max Winter Cup yarışı ile sezonu açtı. Bu yarışda pre-final ayağına 1. final yarışına ise 2. sırada başlama hakkı kazanan berkay aynı yarışın startında yaşanan kargaşada 24. sıraya kadar geriledi. Bu olayın ardından sergilediği müthiş performans ile 16. sıraya kadar çıkan ve yarışın en hızlı turuna imza atan Berkay bu sezon için oldukça azim dolu olduğunu gösterdi. Berkayın bir sonraki uluslararası yarışı Belçika Rotax Max şampiyonası olurken, Genk pistinde düzenlenen yarışdan Berkay Senior Max kategori birincilik kupası ile ayrıldı. Aynı hafta sonu piste çıkan diğer temsilcimiz Ömer Asaf Kolot ise Micro Max kategoride 5. olarak yüzleri güldürdü.

Uluslararası alanda bunlar olurken uzun kış arasının ardın bu hafta sonu (12-13 Mart) başlayacak olan 2016 Türkiye Karting Şampiyonası ilk yarışı Körfez Yarış Pisti içerisindeki Karting Pistinde düzenlenecek. Ayrıca TKŞ hafta sonu dahilinde birde Prokart hazırlık yarışı düzenleneceği bilgisini aldık.

Tüm karting severleri bu hafta sonu Körfez Yarış Pistine davet ediyoruz…

Görüşmek üzere…
Erkan Ertuğrul
[email protected]

Facebook Yorumları

yorum