Buğra Banaz : Büyük Tecrübe Kazandım

0
1547

Bu sezon Castrol Ford Team Türkiye adına ETİ desteğinde Avrupa Ralli Şampiyonası takip eden Eskişehirli genç pilot Buğra Banaz, TurkMotorspor.com okurları için 2018 sezonunu değerlendirdi.
06-08 Ekim tarihlerinde FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nın son yarışı olan Letonya’da Ford Fiesta R2T ile Burak Erdener co-pilotluğunda start almaya hazırlanan Banaz hedeflerini “Bu yıl Castrol Ford Team Türkiye olarak 3 yıllık Avrupa Ralli Şampiyonası maceramızın 2. sezonu. Geçen sene takvimdeki zor ve önemli rallileri tanıma amaçlı bir kaç yarışa katılmıştık bu sene ise geçen seneden elde ettiğimiz tecrübeler doğrultusunda 8 yarışlık takvimin 6 yarışını başarı ile tamamladık ve Letonya Rallisi ile sezonu güzel bir şekilde noktalamak istiyoruz. Şuan Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonasında lider konumdayız ve bu yerimizi Letonya Rallisinde korumak ve sezonu şampiyon olarak tamamlamak istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Bu sezon Portekiz’in Azor adalarında belki de takvimin en zor yarışı ile başladığını anlatan Buğra, “Daha sonra İspanyaya bağlı kanarya adalarında devam etti iki yarışta bizim hiç alışık olmadığımız bir zeminde gerçekleşti ama yine de güzel derecelerle ve tecrübelerle yarışları tamamladık. Geçen seneden tecrübe ettiğimiz Dünyanın en ünlü yarışlarından Akropol Rallisi’ndeydi sıra… Takım arkadaşım Murat şanssız bir şekilde genel klasmanda 3. şekilde giderken son 3 kilometrede yoldan çıkarak yarışa veda etti. Ben ise kendi klasmanım ERC3’ü kazanarak takımıma önemli puanlar kazandırdım. Daha sonrasında Güney Kıbrıs, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde ülkemizi başarıyla temsil ettik ve yarışlardan değerli puanlar alarak takımlar şampiyonasında liderliğimizi koruduk.” şeklinde ilk 6 yarışı özetledi.
Karting ile çocuk yaşlarda başlayan kariyerinde önemli bir dönüm noktası olarak dördüğü 2017 sezonu için “Gerçekten çok büyük tecrübe kazandığımız bir sezondu… Umuyorum ki gelecek sezon bu tecrübeler doğrultusunda seneye çok daha rekabetçi olacağız. Bana bu fırsatları sunduğu için başta takım direktörümüz Serdar Bostancı’ya ve başarımda emeği geçen herkese ve özellikle co-pilotum Burak Erdener’e, aileme ve tüm Castrol Ford Team Türkiye ekibine çok teşekkür ederim.” açıklamasını yapan Buğra Banaz, sezon finali öncesinde matematiksel olarak kazanma şansı bulduğu ERC3 kategorisinde liderin 18 puan arkasında 4. sırada yer alıyor.

Facebook Yorumları

yorum