Boğaziçi Rallisi BOSTANCI´nın

0
852

Avrupa Ralli Kupası, Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Rally Şampiyonası ve TOSFED Ralli Kupası’na puan veren 44. Uluslararası Boğaziçi Rallisi, 24-26 Temmuz tarihlerinde bu yıl 44. kez İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bu 4 ayrı kategoride toplam 54 otomobil ve Türkiye haricinde Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Almanya, İrlanda, Macaristan, Finlandiya, Bulgaristan’dan 108 sporcunun katıldığı ralli, 24 Temmuz Cuma akşamı saat 20:30’da Pendik Atatürk Meydanı’ndan verilen seramonik start ile başladı. İstanbul Anadolu yakasında yer alan 12 özel etaptan oluşan toplam 600 kilometre uzunluğundaki iki gün süren rallide, sıcak hava hem görevlileri, hem de sporcuları bir hayli zorladı.

Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta S2000 ile Murat Bostancı-Onur Vatansever ekibinin birinciliği ile sona eren rallide ikinciliği aynı takımdan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ve üçüncülüğü de X Dubai World Rally Team adına yarışan Ford Fiesta R5 ile Rashid Al Ketbi-Karina Hepperie kazandı. Bostancı-Vatansever ekibi bu zafer ile Avrupa Ralli Kupası ve Türkiye Ralli Şampiyonası’nda liderlik koltuğunda büyük bir avantaj elde etmiş oldu.

Zorlu rallinin Sınıf N birinciliğini Tok Sport WRT adına Mitsubishi Lancer EVO IX ile yarışan Menderes Okur-Bora Arabacı kazanırken, Sınıf RC4 ve İki Çeker ve Genç Pilotlar birinciliği Castrol Ford Team Türkiye adına Ford Fiesta R2 ile yarışan Ümitcan Özdemir-Afşin Baydar ekibinin oldu. Ferdi olarak yarışan klasmandaki en iyi ekibe verilen AutoClub Özel Ödülü’nü Hakkı Ağaoğlu-Nehir Yılmaz’ın olurken, ferdi olarak Ford Fiesta ST ile yarışan Kerim Tar-Sevilay Genç RC3 sınıfında birinciliği elde etti. Neo Motorspor takımıdan Mitsubishi Lancer EVO IX ile yarışan Simin Bıçakcıoğlu da yarışın ‘en iyi kadın pilot’ ödülünü elde etti.

30 yaş üzeri klasik ralli otomobillerine açık Historic klasmanında ise Bonus Unifree Parkur Racing adına Ford Escort MK2 ile Ercan Kazaz-Emire Cantürk zafere ulaşan ekip oldu. Bu kategoride ikinciliği aynı takımdan bu sezon Türk lisansı ile yarışan Fin ekip Hannu Pulkkinen-Juho Rahkonen üçüncülüğü de 1968 model BMW 2002 ti ile Haydar Güçlü-Murat Yıldırım elde ettiler. 1600 cc motor hacmine kadar otomobillerin yer aldığı Kategori 1’de ise zafer Volkswagen Golf GTI MK1 ile Sinan-Sedef Dündar çiftinin oldu…

Aynı zamanda TOSFED Ralli Kupası’na da puan veren 44.Boğaziçi Rallisi’nde ilk gün 5.ayak ikinci gün 6.ayak olmak üzere iki ayrı yarış olarak koşuldu. Cumartesi günü 6 özel etaptan oluşan 5.ayak yarışında Kategori 1’de Ford Fiesta R1 ile ilk yarışına çıkan Emrah Ali Başo-Semih Erkal, Kategori 2’de Citroen C2 ile Alptekin Işıkalp-Selin Özgür, Kategori 3’te Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman-Yunus Emre Bol ve Kategori 4’te Fiat Palio ile Akın Bilgütay-Ozan Sönmez birincilikleri kazandılar.

Pazar günü koşulan ve yine 6 özel etaptan oluşan 6.ayak yarışında ise, Kategori 1’de Emrah Ali Başo-Semih Erkal, Kategori 2’de Alptekin Işıkalp-Selin Özgür, Kategori 3’te Hakan Ertarman-Yunus Emre Bol bir kez daha podyumun en üst basamağında yer alan isimler oldular.

Türkiye Ralli Şampiyonası’na Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından 22-23 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi ile devam edilecek…

Facebook Yorumları

yorum