Bekle Bizi İzmir

0
2353

Her yıl özellikle Mart ayları çok zor geçer. Çünkü yeni sezona çok az kalmıştır ve merak tavan yapmaya başlar. Kim ne ile yarışacak?  Yeni pilotlar var mı? Eskilerden geri dönen olacak mı? Bunlar gibi bir çok soru beyninizi tırmalar ve sezon bir an önce başlasın istersiniz…

Son yıllarda açılış yarışı hep Ege Rallisi olduğu için kendinizi İzmir’de hayal edersiniz. Neyse ki, bu yıl Şampiyonlar Şampiyonası ile kulaklarımızın pasını sildik, yanık yağ kokladık, kendimize geldik de Ege Rallisi’ni beklemek az da olsa kolaylaştı.

YagizAvci_BahadirGucenmez_EgeRallisi_0001

Yarışa bir haftadan az süre kala hemen her detay belli oldu. İsterseniz kim ne ile yarışacak bir bakalım. Geçtiğimiz yılın şampiyonları Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi yine aynı otomobille, 208 T16 R5 ile yarışmaya devam edecek. Neo Motorspor çatısı altındaki şampiyon ekip, Peugeot Türkiye ve Red Bull’un desteği ile ter dökecek ve parolaları da aynı: Şampiyon olmak… Otomobilin gayriresmi brandingini gördüm, çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

UgurCelikyay_FiestaST

Ford cephesinde ise yazık ki beklenen yok. Yani bu yıl Türkiye Ralli Şampiyonluğu için hiçbir pilot yarışmayacak. Orhan Avcıoğlu takımdan ayrıldı ve bilindiği gibi Murat Bostancı ve Buğra Banaz da Avrupa Ralli Şampiyonası’nı takip ediyor hatta ilk yarışlarını yaptılar bile. Peki, Ford boş mu duracak. Tabii ki hayır… Bu yıl, sayılarının 15’i bulması beklenen Fiesta Rally Cup yapılacak.  ST ya da R2 olsun tüm Fiesta’lara açık olan bu kupada çok yoğun bir mücadele olacaktır. Bence en az şampiyonluk ve genel klasman mücadelesi kadar ilgi çekecek ve güzel görüntülere sahne olacak. Hep şunu söylerim, bence hızlı otomobil değil hızlı pilot önemli. Hızlı pilotları hangi otomobile bindirirseniz bindirin güzel görüntüler verir. Hele bir de rekabet varsa tadından yenmez. Bence bu tip kupalarda birbiriyle saniyeler hatta saliselerle rekabet eden pilotlar daha iyi yetişiyor.

IsmetToktas_FiestaR2T

Şimdilik kulağıma gelenler; Ümit Can Özdemir (R2T), Kaan Karamanoğlu (R2T), And Sunman (R2), Emre Hasbay (R2T), Saip Can Hasbay (ST), Billur Hasbay (ST), Emrah Ali Başo (R2), Cem Alakoç (R2), İsmet Toktaş (R2T), Özcan Öke (R2T), Onur Çelikyay (ST), Melih Evranlı (ST), Semih Erkal (ST), Tansel Karasu (R2) ve Burak Başlık (R2) gibi pilotların Fiesta Cup’ta yarışacağı yönünde. Sonuç olarak beş ST, beş R2 ve beş adet de R2T olacakmış.

OrhanAvcioglu_TOKSport

Orhan Avcıoğlu, yedi yıldır yarıştığı Castrol Ford Team Türkiye’den ayrıldı dedik. Sakın üzülmeyin, yoluna devam ediyor. Avcıoğlu’nun şampiyon olmadan bu sporu bırakacağını düşünmüyorum. Ayrıca sporcu kişiliği ve performansıyla bunu hak ediyor da. Tok Sport  WRT adına Burçin Korkmaz ile Ege Rallisi’nde start alacak olan Avcıoğlu tanıdığı bir otomobilin yani Ford Fiesta’nın direksiyonunda olacak ama bir farkla. Artık atmosferik 2.0 lt motor yerine turbo 1.6 lt motorla yarışacak, yani S2000’den R5’e transfer olmuş durumda. Tok Sport’un uluslararası arenada tecrübesi ortada. Bence bu yılın şampiyonluk mücadelesinde Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz’ın eli oldukça güçlü.

BCVisionMotorsport2017

Şampiyonluk demişken BC Vision Motorsport’a geçelim çünkü kare ası onlar tamamlıyor. Burak Çukurova-Vedat Bostancı ve Uğur Soylu-Aras Dinçer çiftleri Skoda Fabia R5’le şampiyonluk mücadelesi verecek. Takıma Skoda Türkiye’nin de destek veriyor oluşu olumlu bir gelişme. Takım olarak altı araca çıkan BC Vision Motorsport, Dağhan Ünlüdoğan ile Fiesta’ları avlamaya çalışacak. 208 R2 ile yarışacak olan Ünlüdoğan, sayıları 10’u geçen Ford Fiesta’ya karşı tek başına mücadele edecek ve kupayı evine götürmeye çalışacak. İlk yarışa katılamayacak olan Ahmet Burkay da sezonun geri kalanında mücadeleye dönecek. Bu vesileyle de Ahmet Burkay’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve en kısa sürede parkurlarda görmeyi arzu ediyoruz.

Adil_Kucuksari_2017_NeoMotorspor

Neo Motorspor’a dönecek olursak, Adil Küçüksarı’nın Kerim Tar co-pilotluğunda bu yıl Sınıf N birinciliği için parkurlara döneceğini de belirtmekte yarar var. Ayrıca Ferhat Tanrıbilir de yeni Peugeot 208 R2’si ile Ege asfaltını kazımayı hedefliyor. Sınıf N’de tamamı Lancer EVO IX ile yarışacak birçok pilot var. Adil Küçüksarı’dan bahsettik, onun yanında; Menderes Okur (TOK Sport), Erkan Güral (BC Vision), Burcu Çetinkaya (BC Vision), Alpaslan Çukurova (BC Vision), Mustafa Çakal (GP Garage), Osman Uğur (GP Garage) ve Okan Tanrıverdi (GP Garage) Sınıf N birincisi olmak için ter dökecek pilotlar arasında yer alıyor. Burcu Çetinkaya’nın parkurlara dönmesi güzel bir gelişme ama bu kez de Simin Bıçakçıoğlu bu yıl yarışmayacağını açıkladı. Keşke ikisini bir arada mücadele ederken görebilseydik.
2016-egerallisiSonuç olarak keyifli bir sezon bizi bekliyor. Sadece yukarıda yazdıklarım bile Ege Rallisi’nde kayıt listesinin 30’u geçeceğini gösteriyor. Bunlara 10’a yakın historic ve 25 civarında Renç Koçibey Kupası pilotunu katınca 70 start hayal değil… Umarım geniş bir katılım olur ve keyifli bir şekilde sezona başlarız. Genel klasmanda ve tüm sınıflarda rekabet olacağı kesin gibi. Parkurun da yeni oluşu heyecanı artıracak. Fatma Turgut konseri ile ısınıp, Ege Rallisi’yle hararetimizi iyice yükselteceğiz.

Bekle bizi İzmir… 

Facebook Yorumları

yorum