Yiğit Arslan’ın Hedefi Formula 1

0
1731

Türkiye Karting Şampiyonası’nda Formula Junior kategoride yarışan genç ve yetenekli sporcu Yiğit Arslan ile, spora başlangıcını, başarılarını ve hedeflerini konuştuk.

Merhaba Yiğit seni biraz tanıyabilir miyiz?
Merhaba,13 yaşındayım ve 8.sınıfa gidiyorum. 2016 yılında Emre Ergör hocam ile karting sporuna eğitimlerle başladım. Altıncı antrenmandan sonra da ilk yarışıma katıldım. Hala yarışlara katılmaya devam ediyorum.

Çok erken yaşta başlamanın faydasını gördün mü?
7 yaşında başlanabilen bir spor tabi ki ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi oluyor. Eğitim ve güvenlik bu spor için çok önemli iki unsur bence. Küçük yaşta hem disiplinli çalışmayı öğretiyor hem de öğrencilik hayatıma olumlu katkıları oluyor.

Hem öğrencilik hem de karting seni zorluyor mu ? Sence okul hayatını etkiler mi?
Karting antrenmanlarım ve yarışlarım hafta sonları oluyor. Hafta içi derslerime odaklanırken hafta sonu kartinge odaklanıyorum. Bu sporla ilgilendiğimi hocalarım biliyor ve beni destekliyorlar. Bu beni çok motive ediyor. Hem derslerimden geri kalmıyorum, hem de sporumu yapabiliyorum.

Karting’e nasıl başladın?
Arabalarla oynamayı seviyordum ve hız beni heyecanlandırıyordu. Gerek Formula 1 yarışları gerekse arabalarla ilgili film ve videoları izlemek en sevdiğim şeylerdi. 6 yaşında iken Formula 1 pilotu olacağımı söylemişim aileme. 7 yaşında babamdan Ferrari istemişim (gülüyor). Ben böyle meraklı olunca annem araştırmaya başladı ve TOSFED’e oradan da Emre hocama ulaştı. 2012 yılında hocamla bir test sürüşü yaptım. Emre hocam annem ve babama Yiğit bu işte başarılı olur, Yiğitten çekeceğiniz var demiş. 2016 yılında eğitime başladım. Kartingde başarıların var biliyoruz peki ilerisi için hedefin nedir?
2017 yılında mini kategoride Türkiye üçüncüsü oldum. 2018 de Türkiye Karting Şampiyonası Junior kategorisinde devam ediyorum. Hedefim Türkiye de katılacağım tüm yarışlarda iyi sonuçlar elde etmek ve daha sonrasında Avrupa’da yarışmak. Ben ülkemi dünya çapında temsil edip bir gün Allahın izniyle Formula 1 pilotu olarak ülkemin bayrağını pistlerde dalgalandırmak istiyorum.

Yarışlara nasıl hazırlanıyorsun?
En önce motive olup inanmak gerekiyor. Ben kendime inanıyor ve kazanmak için çok çalışıp antrenman yapıyorum. Savunma sporu olan Kravmaga dersleri alıyorum ve bu spor kondisyonumu, dikkatimi arttırıyor ve reflekslerimi geliştiriyor. Beslenme ve uykuma ayrıca dikkat ediyorum. Hedefim yüksek olduğu için onu hayalden gerçeğe dönüştürmek benim elimde bunu biliyorum ve bu uğurda çok çalışıyorum.

Gelelim Formula 1’e… Favori pilotların kimler?
Formula yarışlarını yakından takip ediyorum. Antrenmandaysam eğer eve geldiğimde mutlaka izliyorum. Favori pilotlarım Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton. Daha eski dönem pilotlardan ise Ayrton Senna ve Niki Lauda.

Önemli başarıları olan Milli Sporcumuz ve Milletvekilimiz Kenan Sofuoğlu ile bir araya geldin. Neler konuşuldu ? Neler hissettin ?
Kenan Sofuoğlu ile görüşmek çok heyecan vericiydi. Sohbetimizde bana kendisinin de çalışarak azmederek ve sabrederek buralara geldiğini eğer inanırsam bunu başarabileceğimi söylemesi beni çok motive etti. Tecrübelerini dinlemek ufkumu açtı. Hayallerim daha da büyüdü.

Karting keyifli olduğu kadar maliyetli bir spor. Sponsor desteği hakkında neler düşünüyorsun ?
Karting sporunda her sporda olduğu gibi sponsor bulmak kolay değil fakat önemli bir spor olduğu için destekleyen sponsorlar büyük başarılar elde edildiğinde emin olun ki ne kadar güzel bir iş yaptıklarını fark edecekler. Hem ülkemiz hem de gençlerimiz için sponsor desteği çok önemli. Ben ülkemizi ve gençleri destekleyecek iş adamları ve firmaların olduğuna inanıyorum. Sadece benim için değil tüm genç arkadaşlarımın desteklenmesi ve güzel başarılara imza atabilmek adına sponsor firma ve iş adamlarımızı gençlere destek olmaya davet ediyorum.

Son olarak bizlere neler söylemek istersin ?
Daha yolun başındayım, önümde yol alabileceğim uzun seneler var. İnsan istediğinde ve uygun olan eğitimi aldığında her şeyi başarabilir. Ben herhangi bir şeye ilgi duyan ve ümitsizliğe kapılan herkese ,önce inanın eğer inanırsanız başarabilirsiniz demek istiyorum. Bizde zor olan söylendiğinde herkes olumsuz bakar ama dünyada başarıları olan birçok sporcumuz , bilim adamımız ,mühendisimiz, doktorumuz var. O yüzden inançlı bir insanı kırmasınlar aksine onun için neler yapabileceklerini ve desteklerini göstersinler ve inansınlar. Tüm okuyuculara sevgiler.

Facebook Yorumları

yorum