Yağız Aile Geleneğini Sürdürdü

0
1076

Red Bull destekli Neo Motorspor ekibi Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez Skoda Fabia R5 ile FIA Avrupa Ralli Kupası’nı kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 2017 sezonunda ralli branşında Castrol Ford Team Türkiye‘nin Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu ile başlayan, Toksport WRT ekibi Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz‘ın Balkan Ralli Kupası birinciliği ile devam eden uluslararası başarıların en sonuncusu 17-18 Kasım tarihlerinde Portekiz’de koşulan Rallye Algarve 2017‘den geldi ve otomobil sporlarında bir uluslararası başarı daha göğsümüzü kabarttı…
Yarışın dokuzuncu etabına kadar Portekizli rakibi Pedra Meireles’i yakından takip eden Yağız Avcı, onuncu etapta Meireles’in yaptığı hatayı iyi değerlendirdi ve yarışın bitimine 3 etap kala liderliği ele geçirdi. En yakın rakibine 33.60 saniye fark atarak önemli isimleri geride bırakan Avcı-Gücenmez ikilisi 1:39:43.70’lik  toplam zamanları ile 2017 FIA Avrupa Ralli Kupası’na uzandı. İkinci sırada Çek pilot Ondrej Bisaha yer alırken, podyumun son sırasını bir başka Çek isim Vojtech Staif aldı.
Avcı-Gücenmez ekibi, podyumda bu anlamlı ödülü FIA Ralli Komisyonu Türk üyesi Ediz Atabey‘den aldı ve podyumda İstiklal marşımızı dinletti.
Alpin, Balkan, Baltic, Benelux, Celtic, Central ve Iberian olmak üzere Avrupa’nın 7 farklı bölgesinde yapılan kupalarda ilk 5’e giren sporcuların katılmaya hak kazandığı bu ralliyi kazanan Yağız Avcı, babası Nejat Avcı tarafından ilk kez 1997 senesinde kazanılan bu kupayı bir kez daha Türkiye’ye getirerek aile geleneğini sürdürmüş oldu.
Avrupa’nın farklı ülkelerinden 40 ekibin start aldığı FIA Avrupa Ralli Kupası finali niteliğindeki Rallye Algarve 2017’de Neo Motorspor adına yarışan bir diğer ekip Mitsubishi Lancer EVOIX ile Adil Küçüksarı-Kerim Tar da, Avrupa Ralli Kupası ERT2 ikinciliğini kazanırken, Toksport WRT adına Skoda Fabia R5 ile Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz liderlik mücadelesi verdikleri yarışın 9.özel etabında yoldan çıkarak abondone oldular.

Facebook Yorumları

yorum