Mert Becce Sezon Değerlendirmesi

0
1047

“Şampiyonlarla Söyleşi” serimize 2022 Doğu Avrupa Baja Serisi Otomobil Kategorisi Birincisi Mert Becce ile başlıyoruz. Becce, sezon değerlendirmesi yaparken yeni sezon planlarını ve hedeflerini de okuyucularımızla paylaştı.

Otomobil sporlarına nasıl başladın?
Aslında küçük yaşlardan beri hep motorsporları ile içli dışlıydım. Çocukken buggy, kart gibi araçlarla çokça gazlama fırsatım oldu, ama resmi yarış kariyerim 18 yaşındayken Kanada’da autocross branşı ile başladı. Başlangıçtan bugüne bakınca kendini nerede görüyorsun?
2014 Transanatolia Rallisi ile Baja, Rally-Raid konsepti ile tanıştım o günlerde tamamen zevk için katıldığım yarışın sonunda bu işin peşini bırakmayacağımın farkına vardım. Geçen süre zarfında bolca tecrübe biriktirdim. Ama asıl serüven şimdi yeni başlıyor gibi hissediyorum 🙂2022 sezonu nasıl geçti? Hedefler neydi ve bu hedeflere ulaşabildin mi?
2022 sezonu keyifliydi. Sertaç Tatar ile hedefimiz Doğu Avrupa Baja Kupası’nı 2.kez üst üste kazanıp başarımızın bir tesadüf olmadığını kanıtlamaktı ve olaylar istediğimiz gibi gelişti. TOSFED Baja Kupası’nda ise yeni şeyler denedik, yarış hayatına yeni isimler kazandırdık ve 2 çeker bol bol gazladık. Organizasyonların kalitesinin artması ve katılımcı sayılarının artması gibi faktörler de keyfimize keyif kattı.TOSFED Baja Kupası’nda yeni bir isimle Çağrı Çıtanak ile yarıştınız. Onun bu spora çok istekli ve heyecanlı olduğunu biliyoruz, kolay adapte oldu mu? 
Çağrı bu sene süper uyum sağladı. Gerçekten emek sarf etti ve çok da başarılı oldu. Bu sporda var olmaya ve başarılar kazanmaya devam edeceğine eminim. Seneye sürprizleri var, ben bir şey söylemeyeyim kendisi yakında açıklayacaktır 🙂2023 sezonunda hedefler neler?
Yeni sezonda çıtayı yükseltip FIA Avrupa Baja Kupası’nı kazanmak hedefimiz. Avrupa kupası hem maddi hem fiziksel olarak bizi biraz zorlayacak ama elimizden geleni yapacağız. Rakipler bomba, rekabet yüksek ama olmaması için bir sebep yok.Türkiye’den kupayı takip edecek başka sporcular olacak mı?
Homologe araç yok şuan, İsrafil Akyüz hazırlamak için uğraşıyor yetişebilirse o gelecek. Onun dışında Eylem Tekin ve Erkan Birinci de gelmeye niyetli ve araç bakıyorlar diye biliyorum. Rally-Raid Team Türkiye olarak takımlar kupasını da alırız belki 🙂Bu sporda ulaşmak istediğin hedef nedir?
Basamakları tek tek çıkmanın verdiği hazdan ve olgunluktan çok keyif alıyorum .Türkiye ve Doğu Avrupa tamam. Sırasıyla Avrupa, Dünya sonrada Dakar kupalarını kaldırmak var hedefimde.2022 sezonunda en başarılı bulduğun organizasyon hangisiydi?
2022 sezonunda Doğu Avrupa Kupası’nda Yunanistan inanılmaz bir organizasyon gerçekleştirdi gerçekten. FIA yarışı olması dolayısıyla çok başarılı ve hızlı ekipler katılım sağladı ve çok kalabalıktı. TOSFED Baja Kupası’nda da bütün kulüpler geçtiğimiz senelere göre çok daha başarılı organizasyonlara imza attılar ve bu gelişimi görmek çok sevindirici. Bir seçim yapmak zor ama Bolu yarış organizasyonu keyifliydi çok.En iyi geçen yarış hangisiydi?
Bizim için Türkiye’de en iyi geçen yarış Bursa oldu. Şans yanımızdaydı, Çağrı ile ilk yarışımızda hem genel klasman, hem otomobil kategorisini birinci tamamlamayı başardık. Derece olarak baktığımızda en başarılı yarışımız bu oldu.En kötü geçen yarış hangisiydi?
Kötü geçen demek çok doğru olmaz çünkü çok keyif aldık, ama Düzce yarışı sportif açıdan bizim için iyi değildi. Aracımız iki çeker olarak start aldık ve finişe kadar bu şekilde gitmeye çalıştık. İlk etabı basit bir hata yüzünden kaza yaparak bitiremedik ve sonrasında da 2 kere çamurlara saplanıp battık, diğer ekipler tarafından çekilerek kurtarıldık. Çok çamurluydu ve iki çeker olarak zorlandık ama zaman çıkaramasak da yan yan gitmekte ayrı bir keyifti.En beğendiğin etap hangisiydi?
TOSFED Baja Kupası Bolu yarışının ikinci günü iki kez geçilen etabı bizim için çok keyifliydi. Hızlı, bol virajlıydı ve etaptan gerçekten çok keyif aldık.

Facebook Yorumları

yorum