Kocaeli’de Avcı-Gücenmez Zaferi

0
1501

2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı Ford Otosan 33. Kocaeli Rallisi, 12,3 saniye farkla Neo Motorspor adına Peugeot 207 S2000 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sonuçlandı.

Ford Otosan ana sponsorluğunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Outlet Center İzmit, Toshiba, Avis, Setur ve Wellborn Luxury Hotel katkıları ile organize edilen yarışta, genel klasman ikinciliğini Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta S2000 ile Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz elde ederken, üçüncülük yine aynı takımdan Murat Bostancı-Onur Vatansever’in oldu. Murat Bostancı-Onur Vatansever bu yarışın ardından sezonun bitimine 2 yarış kala 2015 Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu matematiksel olarak garantilemiş oldu.

YAĞIŞLI HAVA EKİPLERİ ZORLADI

22 Ağustos Cumartesi günü Outlet Center İzmit önünden verilen start ile başlayan rallide, iki gün boyunca ara sıra yüzünü gösteren yağışlı hava, ekiplerin lastik seçimleri ve ayar konusunda oldukça zorladı.  Rallinin ilk gün Transit (12,40 km), Tourneo Courier (9,10 km.) ve Ford Otosan (18,80 km.) ve son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seyirci Özel Etabı (1,20 km.) özel etapları geçildi. Özellikle şehir merkezinde Perşembe Pazarı’nda servis alanı yanında oluşturulan seyirci özel etabına otomobil severlerin yoğun ilgi gösterirken, ekipler izleyenlere uzun süre unutulmayacak görsel bir şov sundu. Rallinin ikinci günü olan 23 Ağustos Pazar günü, Transit, Turneo Courier ve Ford Otosan etaplarını ikişer kez geçen ekipler, saat 17:20’den itibaren Outlet Center önündeki finiş podyumuna ulaşmak için mücadele ettiler.

SINIFLARDA BÜYÜK ÇEKİŞME

Büyük çekişmeye sahne olan ve ulusal klasmanda 6 ekibin çeşitli nedenlerle tamamlayamadığı rallide, Sınıf N’de Mitsubishi Lancer EVO IX ile ferdi olarak yarışan Burak Çukurova-Vedat Bostancı ekibi zafere ulaşan taraf oldu. En çekişmeli sınıflardan birisi olan Sınıf 4’de, İki Çeker’de birinciliğin sahibi Ford Fiesta R2 ile Castrol Ford Team Türkiye’den Ümitcan Özdemir-Afşin Baydar olurken, Ümitcan Özdemir aynı zamanda Genç Pilotlar birinciliğini de kazandı. Rallinin Sınıf 3 birinciliğini Ford Fiesta ST ile ferdi olarak yarışan Kerim Tar-Sevilay Genç ekibi elde ederken, ‘Kadın Pilotlar Birinciliği’ni Deltasport’tan Burcu Çetinkaya ve ‘Kadın Co-pilotlar Birinciliği’ni Bonus Unifree Parkur Racing adına Ercan Kazaz ile yarışan Emire Cantürk kazandı.

HISTORIC’TE PARKUR RACING ZİRVEDE

30 yaş üzeri klasik ralli otomobillerine açık historic klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing adına Ford Escort MK2 ile yarışan 3 ekip genel klasman ve Kategori 2’de podyumu oluşturdu. Son 4 yılın historic şampiyonu Engin Kap-Başar Yavuz birincilik serisine bir yenisini Kocaeli’de eklerken, bu sezon Türk lisansı ile yarışan Fin ekip Hannu Pulkkinen-Juha Rahkonen ikinciliği ve Burak Türkkan-Yakup Baştımar üçüncülüğü elde ettiler. Historic klasmanda start alan 9 ekipten 7’sinin tamamlayabildiği rallide, Kategori 1’de ise Deltasport adına Fiat 131 ile yarışan Emre Hasbay-Saipcan Hasbay birinciliğe ulaşan ekip oldu. Kategori 1’de ikinciliği benzer bir otomobille Gerçek-Bahar Sunman çifti kazanırken, üçüncü sırada VW Golf MK1 ile Gökhan Şahinoğlu-Deniz Ertem ekibi yer aldı.

TOSFED KUPASI’NDA BİRİNCİLİK ANTALYA’NIN

Amatör sürücülere daha düşük bütçelerle yarışma imkanı tanımak amacı ile oluşturulan TOSFED Ralli Kupası da, Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde yer alan bir diğer klasmandı. Farklı illerden 10 ekibin start aldığı TOSFED Ralli Kupası klasmanında; Kategori 1’de Antalya’dan Fiat Palio ile Mehmet Civelek-Bülent Altınok, birinciliği kazanan ekip oldu. Civelek-Altınok aynı zamanda genel klasmanda da ilk sırayı elde etti. Kategori 2’de İstanbul’dan Citroen C2 ile Alptekin Işıkalp-Selin Özgür, Kategori 3’de Kocaeli’den Peugeot 206 RC ile Tansel-Yüksel Karasu kardeşler ve Kategori 5’te de Bursa’dan Opel Astra G ile Osman Karaosman-Serdar Yalçın kategorilerinde birincilikleri paylaşan isimler oldular.

ŞAMPİYONA KKTC’DE DEVAM EDECEK

2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’na 10-11 Ekim tarihlerinde KKTOK tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek KKTC Rallisi ile devam edilecek.

 

Facebook Yorumları

yorum