Hyundai Racing Trophy’de Simeonov Kazandı

0
454

Simeon Simeonov / Yordan Yordanov ikilisi bu hafta sonu Çanakkale’de yapılan Rally Troia’da altın madalyayı kazandı. İkilinin iki yarışma günü içinde tamamladığı zaman 01:33:21.2 dir. Böylece Hyundai Racing Trophy’nin üçüncü ayağı olan yarışmada onlar haklı olarak art arda üçüncü zaferi de kazandılar. Yarışma son derecede dinamik oldu, rakipleri ise oldukça yakından kendilerini takip ediyordu. Denis Stanchovski/Mladen Karchev ikilisi 1:36:48.3 zamanı ile gümüş madalyaları kazandı. Kadın ekip Viktoriya Garkova/Velislava Pavlova 1:42:21.5 zamanı ile bakır madalyaları kazandı. 2:00:25.5 zamanı ile tamamlayan yarışmadaki yeni Türk ekip Toprak Candan/Erhan Arikan dördüncü sırada yer aldı. Ayrıca Hyundai Racing Trophy yarışmacıları RC5 klasmanında ilk dört sırada yer aldılar, Simeonov ise Balkan ralli şampiyonasının “Junior” klasmanında üçüncü sırada yer aldı. Stanchovski ise dördüncü, Kandan da beşinci sırada yer aldılar. Bulgaristan Ulusal Ralli Şampiyonasının birinciliğinde Simeonov ikinci, Denis üçüncü, Viktoriya dördüncü, Toprak beşinci sırada yer aldı.

HyundaiRacingTrophy_Canakkale_03

Takımın antrenörü Petır Göşev asfaltı sıvılaştıran 40 derece sıcaklığı, üzerinde keskin dönüşler ve hızlı düz yol kısımları, hem de birçok kesirin bulunduğu çok uzun yarış olmak üzere son derece ağır koşullarda başarması gereken ekiplerden ve Hyundai i20 Coupe R arabalarından son derecede memnundu. Göşev’e göre yarışma çok başarılı geçti, yarışmacılar ve otomobiller ise dayanıklılık gösterdiler. Göşev “Motorsport Academy’de antrenmanlar sırasında kendimize verdiğimiz amaçları yerine getirdik, ekipler çok iyi neticelere geldiler. Ekip olarak çok iyi çalıştık. Pilotlar ile çok çalışırız ve şeyler yerine gelirler. Troia özel etaplarının özel ve alıştıklarından farklı olduklarını vurguladı. Göşev diğer yarışmacıları daha iyi olmasını teşvik eden Simeon Simeonov’un ilerlenmesinden son derecede memnundur. Söylediğine göre Denis Stanchovski daha hızlı olarak gelişir, Viktoriya Garkova’nın neticeleri ve ilerlemesi mükemmeldirler. Buna, sözlerine göre, aralarındaki rekabet de yardım eder.

Simeonov yarışmanın iki gün içindeki tüm etapları kazandı ve ralli sonrası “Etaplar ve onların özellikleri sebebiyle gerçekten çok güç, ama bizim için çok ilginç oldu. Asfalt bile bizimki gibi değil. Bu güç görevinde başardık, değerli kilometre ve tecrübe topladık.” diye söyledi. Onun için her etap ile yeni şeyler öğrendiği önemlidir ve yardımcısıyla birlikte mümkün olduğu kadar durmadan hızı artmayı denediklerini ve hız ile güvenlik arasındaki doğru oranı bulmayı başardıklarını itiraf etti. Denis Stanchovski bir sıra ile daha ileriye çıktı, 16 yaşındaki pilot önceki iki yarışmada üçüncü sırada yer aldı. Pazar günü Denis etapların hiç birinde ikinci sırayı kimseye vermedi. Bu onun için büyük başarıdır ve pilot olarak acele gelişmesine dair delildir. Stanchovski “Yarışma güç, etaplar teknik oldu. İkinci sırada olduğumuzdan memnunum, tempoyu yükseltmeye başlarız.” açıklamasını yaptı.

Viktoriya Garkova da yüksek teknik yarışma yolunu başarıyla geçtikten sonra bir sıra ile ileriye çıktı. Garkova heyecanın kendisine büyük olduğunu ve Cumartesi günü etapların birindeki sorunlara rağmen kazanabildiğinden çok mutlu olduğunu söyledi. Viktoriya “Bu rallinin bize verdiği engelleri geçtik. Benim için pilot olarak ve bizim için Velislava ile ekip olarak iyi bir antrenman oldu.” sözlerini kullandı. İki kız da bunun ekip olduklarından beri en güç ralli olduğunu söyler ve birincilikte daha ileriye gitmesi konusunda kararlıdır.HyundaiRacingTrophy_Canakkale_02BC Vision Motorsport destekli Türk yarışmacı Toprak Candan ilk ralli yarışmasından başarıyla çıktı ve çok iyi konum ve ruh halinde bulunur. 18 yaşındaki müptedi Hyundai i20 Coupe R direksiyon başına geçmeden önce karting ve V1 Challenge yarışmalarında tecrübeye sahiptir. Toprak “Yarışmadan çok memnunum. Hızı artmak istiyorduk ve son etapta bunu yaptık ve aynı zamanda çok dikkatli olduk.” diye söyledi. Daha tecrübeli yardımcısı Erhan Arikan da yaptıklarından çok mutludur ve arabadan mükemmel izlenimleri var. Erhan “Çok iyi ve istikrarlı araba, memnun oluruz.” diye söyledi.

Uzunluğu 20,50 kilometre olan Assos adıyla Pazar günündeki ilk yarışma etabı sürprizler getirmedi ve ikililer Cumartesi sıralamalarını muhafaza ettiler. Simeon Simeonov/Yordan Yordanov 12:47.3 zamanı verdiler, Denis Stanchovski/Mladen Karchev 13:26.9 zamanı için yarışma yolunu geçtiler. Kızlar Viktoriya Garkova/Velislava Pavlova yarışma yolunu 14:04.1 zamanı için, Toprak Candan/Erhan Arikan ise 14:59.9 zamanı için geçtiler.

Uzunluğu 14,70 kilometre olan Apollon adıyla ikinci etap içinde Toprak hızını arttı ve yarışma yolunda, önündeki arabanın önüne geçmeyi başardı. Bu arada Simeon da hızını arttı ve yarışma yolunu 7:15.2 zamanı içinde geçti, Denis kendisini takip ederek 7:32.0 zamanı elde etti. Viktoriya yarışma yolunu 7:49.3 zamanı içinde, Türk pilotu ise 8:08.0 zamanı içinde geçti.

Uzunluğu 20,50 kilometre olan Redbull.com adıyla üçüncü etap içinde müptedi Toprak Candan hızını daha da arttı ve kadın ekibinin önünde üçüncü sırada yer aldı. Simeonov 12:41.9 zamanı içinde, Stanchovski 13:18.6 zamanı içinde, Kandan 13:59.7 zamanı içinde ve Garkova 14:11.7 zamanı içinde geçti.

Cumartesi günü ikililer beş etap başarıyla geçtiler ve günün şehrin merkezinde gerçekleştirilen Troia Horse adıyla son ve özel etabında yarışmacılar şiganlar arasında slalom ve karmaşık şekilleri yaparken spor ustalığını gösterdiler.

Hyundai Racing Trophy tek marka kupası üçüncü sezonu, 15-16 Temmuz tarihlerinde Tvırditsa-Elena Rallisi, 01-03 Eylül tarihlerinde Sliven Rallisi ve sonu 07-08 Ekim tarihlerinde Stari Stolitsi Rallisi ile devam edecek.

Facebook Yorumları

yorum