Fiesta Cup’ın Kralı Cem Alakoç Oldu

0
2929

Ford Motorsport Türkiye tarafından, amatör sporculara profesyonel bir takımın parçası olarak yarışma imkanını sunmak üzere organize edilen Fiesta Rally Cup, heyecan dolu bir sezonu daha geride bıraktı. İzmir’de Ege Rallisi ile başlayan sezonda ekipler, Ford Otosan 35.Kocaeli Rallisi’yle altı yarışlık sezonu tamamladılar.Sezon boyunca heyecanın hiç eksik olmadığı şampiyonada ekipler, Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde dereceye girmek için kıyasıya mücadele ettiler. Özellikle şampiyonluk için yarışan Ümit Can Özdemir ile Cem Alakoç arasındaki Fiesta Rally Cup birincilik çekişmesi adeta nefes kesti. Son etaba kadar yaşanan başa baş mücadeleden galip çıkan taraf Cem Alakoç oldu. Bu sonuçla Cem Alakoç-Yusuf Çelik ikilisi Ford Fiesta R2 araçları ile Fiesta Rally Cup’ı birinci olarak tamamladılar. Ayrıca Türkiye Ralli Şampiyonası’nda “İki Çeker Birinciliği” ve “Sınıf 4 Birinciliği”ne de sahip oldular. Fiesta Rally Cup’ta ikincilik Fiesta R2T ile üç yarış kazanan Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisinin olurken, üçüncülük ise yine Fiesta R2T ile yarışan İsmet Toktaş-Sedat Bostancı ikilisinin oldu.
Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde sınıf birinciliklerinde ise durum şu şekilde gerçekleşti; Cem Alakoç-Yusuf Çelik ikilisi aynı zamanda Fiesta R2 sınıfı birincisi olurken, Fiesta R2T sınıfında Kağan Karamanoğlu-Cem Bakançocukları, Fiesta ST sınıfında ise Melih Evranlı-Tuğba Bora ikilileri birinci oldu.  Genel klasmanın yanı sıra sınıf birinciliklerinin de ödüllendirildiği Fiesta Rally Cup’ta, Fiesta R2T sınıfında Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı, Fiesta R2 sınıfında Cem Alakoç-Yusuf Çelik ve Fiesta ST sınıfında ise Onur Çelikyay-Uğur Çelikyay ikilileri birinci oldular.
Ayrıca Ford Motorsport Turkey çatısı altında yarışan And Sunman Fiesta R2 ile Türkiye Ralli Şampiyonası’nı Genç Pilotlar Birincisi olarak tamamlarken, Burcu Çetinkaya Bucak da sezonu başarılı bir şekilde Fiesta ST ile Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi olarak tamamladı.
Fiesta Rally Cup Birincisi Cem Alakoç, yarışın ardından şunları söyledi: “Bizlere Ford Motorsport Turkey çatısı altında profesyonel şartlarda yarışma imkanı sunan Fiesta Rally Cup’ta sezonu birincilikle bitirmiş olmaktan çok mutluyuz. Aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Sınıf 4 ve İki çeker klasmanlarını kazanarak co-pilotum Yusuf Çelik ile takımımıza iki önemli başarı kazandırmış olduk. Sezon boyunca büyük çekişme ve rekabet yaşadığımız tüm rakiplerimizi kutluyor, teknik ekibimiz ve takım yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.”
Ford Motorsporları Türkiye’nin Fiesta Rally Cup Koordinatörü Murat Bostancı ise “Avrupa’da elde ettiğimiz bütün bilgi, birikim ve tecrübeyi paylaştığımız Fiesta Rally Cup’ta sezonu geride bıraktık. Öncelikle yarışan tüm ekiplerimize bize bu sezon sundukları mücadele için teşekkür ediyorum. Şampiyon olan ekibimizi de ayrıca kutluyorum, Cem Alakoç-Yusuf Çelik ikilisi herkese Ford Fiesta’nın iki çeker sınıfında ne kadar hızlı ve dayanıklı bir araç olduğunu gösterdi ve burada kazanarak şampiyonluğu hak ettiler. Umarım 2018 sezonunda ekiplerimizle birlikte Fiesta Rally Cup’ı daha güzel yerlere getireceğiz. Ekiplerimize daha iyi ve profesyonel hizmet vermek için önümüzdeki sezon hazırlıklarına şimdiden başlayacağız.” açıklamasını yaptı…
Fiesta Rally Cup 2017 sezonu puan durumu:
1 Cem Alakoç (R2) 68
2 Ümit Can Özdemir (R2T) 61,5
3 İsmet Toktaş (R2T) 35,6
4 Kağan Karamanoğlu (R2T) 34,8
5 Emre Hasbay (R2T) 26
6 Burak Başlık (R2) 23,2
7 And Sunman (R2) 21,6
8 Özcan Söke (R2T) 21,5
9 Onur Çelikyay (ST) 21
10 Burcu Çetinkaya Bucak (ST) 16,8

Facebook Yorumları

yorum