CFTT’den Rallide Tarihi Başarı

0
534

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen ve 4’ü toprak 4’ü asfalt olmak üzere 8 yarıştan oluşan Avrupa Ralli Şampiyonası‘nın son ayağı Letonya’da gerçekleştirildi. Castrol Ford Team Türkiye ekibi, Letonya’daki Liepaja Rallisi sonunda 153 puanla Türkiye’ye rallide takım bazındaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.
Türkiye’ye rallide, takımlardaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getiren ekibin takım direktörü Serdar Bostancı yaptığı açıklamada, “Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz.” dedi. Şampiyonluğun şokunu yaşadıklarını dile getiren Bostancı, “Bu, motor sporlarında Türkiye’ye bugüne kadar getirilmiş en büyük başarı. Daha önce, otomobil sporlarının UEFA Kupası niteliğini taşıyan Avrupa Kupası’nı kazanmıştık. Bu kez Şampiyonlar Ligi’ni kazandık. Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz.” diye konuştu.
Son yarışa lider girdiklerini hatırlatan Bostancı, şunları söyledi: “Bu 4 gün, çok zorlu geçti. Son açıklamamda şampiyonluk şansımızın yüzde 50’ye indiğini söylemiştim. Birincilikten üçüncülüğe kadar düştük, son etapta tekrar şampiyon olduk. Buradan TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı’ya teşekkür ediyoruz. Bize çok destek oldular. Türkiye’de şu an otomobil sporlarında bir patlama yaşanıyor. Bu başarı, bu spora daha da ivme kazandıracaktır. Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı yapılacak. Bunu federasyon yönetimimiz bizzat kendileri sağladı. Belki ileride Formula 1 gelecek. Bugüne kadar elde edememiş, çok susadığımız bir başarı kazandık. Bundan sonra gözümüzü Dünya Ralli Şampiyonası’na diktik. Artık hedefimiz Dünya şampiyonluğu olacak.”
BAKAN BAK’TAN CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE’YE TEBRİK
Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak, Avrupa Ralli Şampiyonası takımlar klasmanında şampiyon olan Castrol Ford Team Türkiyeekibini tebrik etti.
Bak, sezonun son etabı Liepaja Rallisi’nin ardından takımlar klasmanında şampiyonluğa ulaşan Castrol Ford Team Türkiye için yayımladığı kutlama mesajında şunları kaydetti:
“Avrupa Ralli Şampiyonası’nda tarih yazarak ülkemize takımlar bazındaki ilk şampiyonluğu getiren Castrol Ford Team Türkiye’yi kutluyorum. Otomobil sporlarında ülkemizin adını en ön sırada duyuran Murat Bostancı-Onur Vatansever, Buğra Banaz-Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı’yı tebrik ediyorum. Türkiye için gurur verici olan bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür eder, gelecek organizasyonlarda da sporcu kardeşlerimizin istikrarlı performanslarının sürmesini temenni ederim.”BAŞKAN YAZICI; “TÜRKİYE İÇİN ÇOK GURUR VERİCİ BİR BAŞARI
TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı Castrol Ford Team Türkiye’nin, Avrupa ralli şampiyonluğu ile ilgili, “Türkiye için çok gurur verici bir başarı.” dedi. Başkan Yazıcı, yaptığı açıklamada, Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu‘na ulaşan takımı tebrik ederek, “Çok mutluyuz. Şampiyonada bizi temsil eden Castrol Ford Team Türkiye’de, öncelikle takım direktörü Serdar Bostancı’ya, sporcularımız Murat Bostancı ile Onur Vatansever, Buğra Banaz ile Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir ile Batuhan Memişyazıcı’ya, hem ülkemiz hem de federasyonumuz adına teşekkür ediyoruz. Türkiye için çok gurur verici bir başarı. Umarım başarıları devam eder.” diye konuştu.Türkiye’nin, bu tür başarıların sayesinde Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Dünya Ralli Şampiyonası, Avrupa’da bizi başarıyla temsil eden takımlarımız, sporcularımız olduğu için Türkiye’ye geldi. Dünya şampiyonasında böyle Avrupa’da başarılı olmuş Türk ekipleri ve sporcularıyla, üstelik kendi ülkemizde mücadele etmek, sporcularımız için büyük motivasyon kaynağı olacak. Dünya Şampiyonası’na Avrupa şampiyonu olmuş takım ve pilotlarla katılmak, bizim için büyük avantaj.” ifadelerini kullandı.  Castrol Ford Team Türkiye’nin, Dünya çapında bir takım olduğunu dile getiren Yazıcı, “Bu 3 senelik bir programdı ama Ford Türkiye çok uzun yıllardır Türk otomobil sporlarında. Ben 2004’te Ford’da yarışıyordum. Bundan sonra bireysel başarılar da gelecektir. Yolumuz uzun. Böyle devam edersek daha çok uluslararası başarı kazanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Yorumları

yorum