Çağlar Küçükdumlu Sezon Değerlendirmesi

0
826

2022 Türkiye Drift Şampiyonu Çağlar Küçükdumlu, çifte şampiyonlukla tamamladığı sezonun değerlendirmesi yaparken, aynı zamanda yeni sezon planları ve hedeflerini de okuyucularımızla paylaştı.

Otomobil sporlarına nasıl başladın?
Otomobil sporlarına başlangıcım biraz geç oldu. Lise yıllarında amatör karting ile başladım. Daha sonra üniversite yıllarında 4 yıl boyunca Gazi Üniversitesi Karting Takımı kaptanlığını yaptım. Bu sırada birçok amatör ve yarı profesyonel yarışta derece elde ettik, birçok kişiyi go-kart ile tanıştırdık.Başlangıçtan bugüne bakınca kendini nerede görüyorsun?
Drift branşında profesyonel olarak tam 4 sezonu geride bıraktım, bu süreçte bireysel derecelerimi göz önüne alacak olursak sırasıyla 11. 8. 7. ve 1. olarak sezonu tamamladım. Sportif anlamda düzenli bir gelişim sergilemişim. Sponsorluk alanında da bir çok kurumsal marka ile çalışma şansım oldu. Medya alanında belki daha fazla bilinirlik elde edebilirdim.
2022 sezonu nasıl geçti? Hedefler neydi ve bu hedeflere ulaşabildin mi?
2022 sezonunda hedefim sezonu pilotlar şampiyonasında ilk 4 içinde tamamlamaktı. Son yarış öncesinde ise 3. sıradaydım. Son yarış yoğun bir yağmur altında geçti ve araçların güçleriyle ilgili avantajlar ortadan kalktı. Şansım da yaver gitti, yarışta ikinci ve birinci sırada olan arkadaşları eleyerek yarışı birincilikle, sezonu ise şampiyon olarak tamamladık. Takımlar Şampiyonası’nda ise 2 yıl üst üste ikinci sırada sezonu tamamladığımız için, bu yıl hedef şampiyonluktu. Takım arkadaşım Reza Fahim ile birlikte bu hedefimize de ulaştık.

KKTC’de ilk kez farklı bir pist ve yabancı pilotlarla karşılaştın. Nasıldı bu ilk deneyim?
Kıbrıs yarışı hem araç mekaniği, hem de sürüş olarak bize ciddi bir tecrübe kazandırdı. Özellikle dünyanın en iyi drift pilotları olarak kabul edilen James Deane ve Duene Mcgeever gibi isimlerle peş peşe aynı piste çıkmak bizim için harika bir deneyimdi. Yarış öncesinde aracımızı güçlendirerek 500’lü beygirlerden 680’li rakamlara ulaştık, fakat yürüyen aksamımız bu güce dayanmadı ve 4 kez aks arızası yaşadık. Kıbrıs dönüşü ilk iş aracımızı bu konuda iyileştirdik, fakat Kıbrıs’ta istediğimiz neticeleri alamadık.2023 sezonunda hedefler neler?
Hedefim Türkiye’de iki kere drift şampiyonu olan ilk pilot olmak. Tekrar kırılması 3 yıl sürecek bir rekora imza atmak ve adımı drift camiasında kalıcı hale getirmek istiyorum. Tabi motor sporlarında özellikle driftte aracın dayanıklılığı oldukça önemli bir faktör. Bakalım umarım her şey istediğimiz gibi gider. Takımlar Şampiyonası’nda da yine Reza Fahim ile bir kez daha kazanmak istiyoruz.

Bu sporda ulaşmak istediğin hedef nedir?
Hedefim iyi bir sponsor desteğiyle Driftmasters veya Driftkings gibi bir Avrupa Şampiyonası serisinde tüm sezon yarışmak.Otomobil sporlarının gelişimi için yararlı olacağını düşündüğün fikirlerin var mı?
Kendimce bazı fikirlerim var ama bence ilk ve en önemlisi otomobil sporlarını izleyici ile buluşturabilmek. Bunun için de yarışların bir grubun özel zevki için değil, seyircilere sunulan bir spor müsabakası gibi hazırlanması gerekiyor. 2021 yılında İstanbul’da düzenlenen özel bir drift yarışında 10.000 biletin satıldığına şahit olduk. Resmi müsabakalar bu şekilde organize edilirse sporcuların sponsor bulması çok kolaylaşır. 2022 sezonunda en iyi geçen yarış hangisiydi?
Körfez iç pistte koşulan Türkiye Drift Şampiyonası 3. Yarışı

En kötü geçen yarış hangisiydi?
Körfez dış pistte koşulan Türkiye Drift Şampiyonası 2. Yarışı

En beğendiğin pist hangisi?
İzmir Pınarbaşı

Facebook Yorumları

yorum