Ali Türkkan Sezon Değerlendirmesi

0
284

Son dönemin en başarılı genç pilotlarından Castrol Ford Team Türkiye adına yarışan Red Bull sporcusu Ali Türkkan ile 2022 sezonu değerlendirmesi ve yeni sezon planları üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Küçük yaşlarda karting ile başlayan otomobil sporları kariyerine 2015 yılında V2 Challenge ile devam eden Ali, 2017 sezonunda hem Türkiye Pist Süper Grup Şampiyonu hem de V1 Challenge Birincisi olarak dikkat çekti. 2018 sezonunda Avrupa GT4 Şampiyonası’nda yarıştıktan sonra, 5 kez Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı’nın desteğiyle ralliye yöneldi ve kariyerinde yeni bir sayfa açtı.

2021 sezonunda FIA Balkan Ralli Kupası ve FIA Avrupa Ralli Kupası’nı İki Çeker ve Gençler kategorilerinde şampiyonlukla tamamlayan genç sporcu son olarak 2022 FIA Motorsporları Oyunları’nda ülkemize Rally4 klasmanında gümüş madalya kazandırdı.Otomobil sporlarına nasıl başladın?
2005 yılında, henüz 6 yaşındayken karting ile başladım.

Başlangıçtan bugüne bakınca kendini nerede görüyorsun?
Uzun ince bir yolda 🙂

2022 sezonu nasıl geçti? Hedefler neydi ve bu hedeflere ulaşabildin mi?
2022’de Castrol Ford Team Türkiye ile hedefimiz olan Türkiye Ralli Şampiyonluğu’na ulaşamadık. Fakat Fransa’da düzenlenen FIA Motorsporları Oyunları’nda ülkemize gümüş madalya kazandırmayı başardık.2023 sezonu için hedefler neler?
Fırsat olursa, 2021 sezonunda olduğu gibi tekrardan ülkemizi yurt dışında temsil etmek ve yeni başarılara yelken açmayı hedefliyoruz.

Bu sporda ulaşmak istediğin hedef nedir?
Dünya Ralli Şampiyonluğu.2022 sezonunda en iyi geçen yarış hangisiydi?
İstanbul Rallisi.
En kötü geçen yarış hangisiydi?
Ege Rallisi
En beğendiğin etap hangisiydi?
Yeşil Bursa Rallisi, Soğukpınar etabı.
En beğenmediğin etap hangisiydi?
Yeşil Bursa Rallisi, Hüseyinalan etabı.

Facebook Yorumları

yorum